Całe szaleństwo wokół Człowieka Nietoperza zaczęło się w roku 1939, kiedy Bob Kane (w rzeczywistości - Robert Kahn) wydał pierwszy komiks o przygodach Batmana. Twórca do swej śmierci w 1998 roku nadzorował produkcję filmów animowanych tworzonych na podstawie jego komiksu. Serial zdobył taką popularność, że jeszcze w czasie emisji odcinków w Stanach Zjednoczonych wyprodukowano dwa animowane filmy pełnometrażowe z Batmanem w roli głównej. Sam Bob Kane wytypował Jacka Nicholsona do objęcia roli Jokera w filmie fabularnym o przygodach Batmana.
Galapagos Sp. Z o.o. został producentem serialu animowanego "Batman Animacje" w 1992 roku. Wówczas zaszły pewne zmiany w wizerunku Człowieka Nietoperza i jego świata. W serialu tym została wprowadzona specjalna technika animacyjna, nazwana Dark-Deco, dla której typowe jest ciemne tło. Nadaje to niesamowitej, mrocznej atmosfery miasta Gotham. Twórcy serialu bardzo wzbogacili także grupę czarnych charakterów, nie tylko urozmaicając bohaterów już istniejących, ale także kreując nowych przeciwników Batmana, jak na przykład pomocnicę Jokera - Harley Quinn.
Zespół twórców serialu o Batmanie (w składzie m. in.: Alan Burnett, Jean MacCurdy, Eric Radomski, Randy Rogel, Tom Ruegger, Dick Sebast i Bruce W. Timm) został wielokrotnie uhonorowany nominacjami do nagród: Emmy, Daytime Emmy, Saturn oraz Annie w kategorii najlepszy program animowany, najlepszy serial animowany krótszy niż 30 min. W 1993 roku twórcy zdobyli też prestiżową nagrodę Emmy za najlepszy, krótkometrażowy program animowany.
Serial Batman: Animacje produkowany był od 1992 do 1995 roku i składa się w sumie z 85 trzymających w napięciu i zaskakujących odcinków.