Pomysłodawcą najsłynniejszego psa świata jest Fred Silverman - legendarny producent telewizyjny, który postanowił odejść od popularnych historii o superbohaterach i wyprodukować nowy cykl, będący połączeniem kryminału, komedii i filmu przygodowego.
Pierwotnie cykl nosił tytuł "Mysterious Five" i opowiadał o piątce przyjaciół, podróżujących półciężarówką o nazwie Mystery Machine, samodzielnie rozwiązujących zagadki kryminalne i stawiających czoła niebezpiecznym przeciwnikom.
Podczas jednego ze służbowych lotów Silverman usłyszał piosenkę Franka Sinatry "Strangers in the Night", w której wokalista śpiewa Scooby-Dooby-Doo. Te słowa zainspirowały go do powołania do życia nowego bohatera - psa, a tym samym do zmiany tytułu jak i pomysłu serialu.
Nowe odcinki zostały zrealizowane pod wspólnym tytułem "Scooby-Doo, Gdzie jesteś?" i były bardziej komedią, niż opowieścią kryminalną.
Pierwsze odcinki serialu zostały wyemitowane we wrześniu 1969 roku bardzo szybko zyskując olbrzymią popularność. Już w 1972 roku zaczęły powstawać pierwsze filmy o przygodach tchórzliwego psa i jego przyjaciół, a w ich realizacji brały udział takie sławy jak Stan Laurel i Oliver Hardy - czyli Flip i Flap, Phyllis Diller, Tim Conway, czy Jonathan Winters.
Do dnia dzisiejszego Scooby-Doo doczekał się kilku serii telewizyjnych, wielu animowanych filmów pełnometrażowych i dwóch produkcji kinowych, które odniosły ogromny sukces na całym świecie.