strzałka do góry
Newsy/ Miffy: Przygody małe i duże, Część 1 i 2 na DVD!


Przygody uwielbianej przez dzieci i rodziców uroczej Miffy już na DVD!Poznaj legendarną króliczkę, która podbiła serca najmłodszych widzów na całym świecie. Przeżyj garść przygód z małą Miffy i zakochaj się w sympatycznych bohaterach oraz nowoczesnej, kolorowej animacji komputerowej, która zachwyci każdego malucha! Polecana przez rodziców seria zadebiutuje na DVD w ofercie Galapagos Films już 27 września.

Miffy to urocza króliczka, która lubi się uczyć i poznawać świat. Zawierające bezpieczne treści historie o wysokiej wartości edukacyjnej wspierają rozwój malucha, przy okazji dostarczając mu świetnej zabawy. W każdym odcinku Miffy – sympatyczna mała bohaterka, otwarta na nowe doświadczania i pozytywnie nastawiona – dowiaduje się czegoś nowego: czym jest rozgwiazda, jak dbać o ptaki zimą albo… jak się pozbyć czkawki. Najmłodsi z łatwością mogą się identyfikować z króliczką i jej przygodami. Charakterystyczna animacja wykorzystuje wyraziste kolory z podstawowej gamy barw, jakiej używa dziecko podczas kolorowania rysunków. Niezwykły serial powstał na podstawie bestsellerowych książek autorstwa Dicka Bruny.

 

OGÓLNOŚWIATOWY FENOMEN

Miffy powstała w 1955 roku, w wyobraźni holenderskiego autora i ilustratora Dicka Bruny. Gdy podczas deszczowych wakacji nad morzem zaczął on opowiadać synkowi historie o małym uroczym króliczku i przygotowywać pierwsze szkice. Nie wiedział jeszcze, że dzięki kilku prostym kreskom stworzy postać, która zawojuje świat i stanie się powszechnie rozpoznawalnym symbolem dzieciństwa. Ujmujące opowiastki oraz charakterystyczne, proste ilustracje sprawiły, że z biegiem lat Miffy stała się globalną marką. Książeczki o jej przygodach królują w bibliotekach wielu krajów, a produkty z jej wizerunkiem oraz inspirowane nią zabawki są sprzedawane na całym świecie. Miffy doczekała się własnego programu telewizyjnego oraz trzech musicali. Przyznano jej tytuł turystycznej ambasadorki Nowego Jorku, wpierała też akcje charytatywne w kampaniach UNICEF-u. W 2000 roku dostała się do Księgi Rekordów Guinessa, otrzymując 37865 kartek urodzinowych nadesłanych z ponad 80 krajów. W Utrechcie można odwiedzić „Dick Bruna Huis”, Muzeum Dicka Bruny dedykowane Miffy i jej twórcy, którego otwarcia dokonała osobiście Jej Królewska Wysokość Laurentien Księżniczka Niderlandów.

 

TAJEMNICZE IMIĘ

W Holandii Miffy jest znana jako „nijntje”. To słowo pochodzące od holenderskiego wyrazu „konijntje” oznaczającego „małego króliczka”. Każdemu, kto włada tym językiem, nazwa wydaje się logiczna, jednak jest ona tak trudna do wymówienia dla czytelników z innych krajów, że ostatecznie Dick Bruna nazwał swoją małą bohaterkę Miffy. Imię to nie ma żadnego konkretnego znaczenia, ale jest łatwe do wymówienia dla każdego. W przeszłości Miffy nazywano inaczej w każdym języku: na przykład po francusku była znana jako „le petit lapin”, a w języku afrikaans jako „kleintjie”, jednak od 1996 roku imię Miffy stosuje się powszechnie na całym świecie, poza Holandią.

 

OJCIEC MIFFY

Dick Bruna, nazywany „ojcem Miffy”, od zawsze uwielbiał postaci króliczków. Jednak dopiero gdy sam doczekał się potomka, w jego głowie zrodził się pomysł na cykl bajeczek o Miffy.  Bruna urodził się w Utrechcie, w Holandii, w 1927 roku – wedle chińskiego kalendarza był to rok królika. Jego ojciec był wydawcą, więc Bruna wcześnie zetknął się ze światem książek. W młodości rozwijał zainteresowania sztuką i rysunkiem, a jego mistrzami byli Léger i Matisse, od których uczył się śmiałego użycia koloru.
W 1952 roku rozpoczął pracę w rodzinnej firmie wydawniczej. Projektował okładki książek i plakaty, pracował też nad własnymi książkami obrazkowymi. W 1962 roku został mianowany współdyrektorem i umiejętnie prowadził wydawnictwo, zdobywając dla niego kolejne nagrody. Gdy w 1975 roku postanowił rozpocząć pracę na własny rachunek, seria o Miffy nabrała rozpędu. Bruna stworzył łącznie ponad 30 książek o małej króliczce, które opublikowano w niemal 50 językach, a ich sprzedaż osiągnęła ponad 80 milionów egzemplarzy. Dwie z nich zostały przełożone na alfabet Braille’a w wersji japońskiej, francuskiej i angielskiej, a w 2008 roku, w pierwszej darmowej bibliotece internetowej ukazały się trzy książki o Miffy w języku migowym.
Łącznie Dick Bruna opublikował ponad 120 książek dla dzieci i jest najczęściej wypożyczanym autorem w holenderskich bibliotekach. Ostatnią nową książeczkę o Miffy wydał w 2011 roku. Zmarł w wieku 89 lat w swoim domu w Utrechcie 16 lutego 2017 roku.

SZTUKA PROSTOTY

Kształt Miffy ewoluował przez lata, jednak Dick Bruna zawsze dbał o to, by nie odchodzić od minimalistycznego projektu i niezmiennie operował prostą, wyrazistą kreską oraz podstawowymi barwami. Prostota była siłą jego projektów. Wierzył, że nieskomplikowane kształty i wolna przestrzeń dają miejsce dziecięcej wyobraźni.
– Pracuję bardzo ciężko nad łzami, rysując dwie lub trzy, a na końcu okazuje się, że jedna łza jest najbardziej odpowiednia. Dla mnie mniej to więcej. To, co jest ważne, to zredukowanie wszystkiego do samej esencji, tak żeby żadna linia nie była zbędna. Każdy kształt porusza wyobraźnię. Oto jest sztuka prostoty: sztuka pomijania – wyjaśniał artysta.
W jego pracach powtarzają się więc te same kolory: czerwień, zieleń, żółć i błękit. Po inne barwy sięgał okazyjnie, by namalować szarego słonia czy brązowego psa. Wszystkie ilustracje tworzył za pomocą pędzla i czarnej akwareli na kolorowym kartonie. Odręczne, nieco rozedrgane kreski nazywał „liniami z serca”.

 

MIFFY W POLSCE

W Polsce Miffy zadebiutowała w 2008 roku. Premiera wybranych książeczek o jej przygodach odbyła się w Ambasadzie Królestwa Niderlandów. Opowiastki czytał aktor Redbad Klijnstra, z pochodzenia Holender, znany z serialu „Na dobre i na złe”, oraz Ambasador Królestwa Niderlandów Marnix Krop.
Kolejne książeczki o Miffy zaczęły się pojawiać na polskim rynku nakładem Wydawnictwa Format, a 30 maja 2009 roku seria otrzymała nagrodę główną w kategorii książek dla dzieci w wieku 0-5 lat w VII edycji konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.
1 lipca 2014 roku Miffy została ambasadorką/maskotką Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Pierwsze bajki z Miffy w 2D pojawiły się w ramówce telewizji MiniMini+ w listopadzie 2010 roku, w 2015 roku z okazji 60 urodzin na DVD ukazał się film pełnometrażowy „Miffy: Przygoda w zoo”, natomiast w 2016 roku stacja MiniMini+ zaczęła emitować najnowszą serię: „Małe i duże przygody Miffy”.

 

MIFFY: PRZYGODY MAŁE I DUŻE, CZĘŚCI 1 i 2 – WYDANIE DVD

Pierwsze dwie części uznanego na całym świecie serialu dla najmłodszych zadebiutują na DVD już 27 września. Część 1 zawierać będzie aż 13 ekscytujących przygód, w których Miffy wraz z przyjaciółmi m.in. odwiedzi farmę, pozna działanie parasola i żaglówki oraz dowie się, czy obawiać się smoka. W części 2 mali widzowie poznają kolejnych 13 przygód i wspólnie z Miffy wybiorą się na plażę, odkryją jak działa latawiec, spotkają krokodyla i będą podziwiać chmury. Części 3 i 4 pojawią się w ofercie Galapagos Films 8 listopada.

Wyjątkowa animowana seria, odpowiednia dla dzieci już od 1 roku życia, opowiadająca o codziennych sytuacjach, jakich doświadcza każdy maluch, stanie się cennym uzupełnieniem domowej kolekcji filmów każdego rodzica.

Kup teraz on-line:

Znajdź w sklepach stacjonarnych:

Więcej newsów
Bing, Część 1 i 2 na DVD!

Życie trzylatka nie jest proste. Zobacz świat oczami przedszkolaka, zrozum lepiej swojego malucha i wspieraj jego rozwój. Wyjątkowy, nagrodzony Emmy...

Hity kinowe Warner Bros. na 4K Ultra HD Blu-ray!

Kolejne hity Warner Bros. w 4K Ultra HD Blu-ray!: Wonder Woman, Król Artur: Legenda miecza, Łowca androidów: ostateczna wersja...

W starym, dobrym stylu na Blu-ray i DVD!

Komedia w reżyserii Zacha Braffa, autora „Powrotu do Garden State”.
Pierwszy w historii film na planie, którego spotkali się zdobywcy...

My Little Pony Equestria Girls: Opowieści z Canterlot High już na DVD!

Dołącz do Twilight Sparkle i jej przyjaciółek z liceum Canterlot i przeżyj 3 zupełnie nowe przygody, pełne muzyki i magii! Zobacz,...

My Little Pony: Przyjaźń to magia, część 20 i 21

Dołącz do magicznego świata kucyków Pony. Śledź losy kucyków, dziel z nimi wspaniałe przygody i staw czoła niebezpiecznej stronie magii....

Król Artur: Legenda miecza na 4K Ultra HD Blu-ray, Blu-ray 3D, Blu-ray i DVD!

Najnowszy film Guya Ritchiego.
Widowiskowa wersja jednej najsłynniejszych legend w gwiazdorskiej obsadzie - Charlie Hunnam, Jude Law, Djimon Hounsou...

Premium Collection na Blu-ray i DVD!

Ponadczasowe filmy, które zmieniły kino - kolejna edycja ekskluzywnej kolekcji!

Następcy 2 już na DVD!

Filmowy hit Disney Channel powraca! Jeszcze bardziej niepokorni, przebojowi i zuchwali potomkowie baśniowych czarnych charakterów Disneya pojawiają...

Wonder Woman na 4K Ultra HD Blu-ray™, Blu-ray 3D™, Blu-ray™ i DVD!

Jedna z najbardziej oczekiwanych produkcji roku!
Entuzjastycznie przyjęta przez widzów i krytyków superprodukcja o najsłynniejszej...

Baranek Shaun, Sezon 5 na DVD!

Zdarza ci się liczyć owce przed snem? Obyś się nie przeliczył! Baranek Shaun nie wie, co to nuda i na pewno nie da ci zasnąć! Rozbrykany baranek...

Miffy: Przygody małe i duże, Część 1 i 2 na DVD!

Poznaj legendarną króliczkę, która podbiła serca najmłodszych widzów na całym świecie. Przeżyj garść przygód z małą Miffy i zakochaj...

Dzień, w którym Heniś poznał..., Część 1 i 2 na DVD!

Poznaj świat z uroczym Henisiem! Galapagos Films przedstawia pierwszy sezon cenionego przez rodziców i krytyków irlandzkiego serialu, który podbił...