strzałka do góry
Newsy/ Szczygieł na DVD!

Ekranizacja uhonorowanej Nagrodą Pulitzera
bestsellerowej powieści Donny Tartt.

W rolach głównych nominowany do Złotego Globu® Ansel Elgort
oraz zdobywczyni Oscara® Nicole Kidman.Wydana w 2013 roku powieść „Szczygieł” Donny Tartt nie tylko stała się bestsellerem, ale również zdobyła prestiżową Nagrodę Pulitzera, a przez krytyków została okrzykniętą jedną z najważniejszych książek dekady. Jej ekranizacja, w której główne role zagrali nominowany do Złotego Globu Ansel Elgort oraz zdobywczyni Oscara® Nicole Kidman, zadebiutuje na  DVD już 12 lutego.

Theo Decker (Oakes Fegley) miał 13 lat gdy ostatni raz widział swoją matkę. Kiedy wspólnie odwiedzali Metropolitalne Muzeum Sztuki w Nowym Jorku doszło w nim do zamachu terrorystycznego. W wyniku wybuchu matka Theo zginęła, on cudem ocalał. Z ruin muzeum wykradł niewielkie, dziwnie fascynujące dzieło. Ulubiony obraz matki, przedstawiający szczygła przykutego łańcuchem do drążka.

Po zamachu Theo zostaje sam. Ojciec dawno go porzucił i nikt nawet nie wie, gdzie obecnie przebywa. Nastolatek trafia pod opiekę Samanty (Nicole Kidman) i Chance’a (Boyd Gaines) Barbourów, rodziców swojego szkolnego kolegi Andy’ego (Ryan Foust). Z czasem chłopak zżywa się z nimi, a jego opiekunowie poważnie rozważają jego adopcję. Niestety, tragiczne wydarzenia to uniemożliwiają. Tak rozpoczyna się dramatyczna podróż Theo od ekskluzywnych apartamentów przy Park Avenue po rozpustę półświatka w Las Vegas. Przez zakurzony labirynt podupadającego nowojorskiego antykwariatu po ciemne zakątki Amsterdamu. Obraz, który początkowo jest dla Theo bezcennym skarbem, z czasem sprowadzi go do podziemia handlarzy sztuką i sprawi, że Theo znajdzie się w samym środku śmiertelnie niebezpiecznego, zaciskającego się kręgu.

„Szczygieł” to ekranizacja bestsellerowej książki Donny Tartt uhonorowanej Nagrodą Pulitzera i okrzykniętej jedną z najważniejszych powieści dekady. Obraz na jej podstawie wyreżyserował John Crowley (serial „Detektyw”, filmy „Chłopiec A” i „Brooklyn”). Główne role w filmie zagrali Oakes Fegley („Mój przyjaciel smok”), nominowany do Złotego Globy Ansel Elgort („Baby Driver”), zdobywczyni Oscara® Nicole Kidman („Godziny”), laureat Złotego Globu Jeffrey Wright (serial „Westworld”), Luke Wilson („Genialny klan”), zdobywczyni Złotego Globu Sarah Paulson (serial „American Crime Story”), Willa Fitzgerald (serial „Krzyk”), Aneurin Barnard („Dunkierka”) i Boyd Gaines (serial „Prawo i bezprawie”).

Jestem jednym z wielu milionów ludzi, którzy podziwiają książkę Donny Tartt. Przeczytałem ją jak tylko trafiła do sprzedaży. Ujęła mnie sposobem w jaki pokazała żałobę i wstyd, a także historią młodego człowieka, który pozbawiony matki wyrusza w podróż do dorosłości – wyjaśnia reżyser filmu John Crowley.

Uważam, że ta książka jest piekielnie inteligentna, zapadająca w pamięć i pozostawiająca po sobie ślad w naszych sercach i duszach. Ma wszystkie atuty, by stać się podstawą dobrego filmu. Aczkolwiek, jej zekranizowanie było wielkim wyzwaniem. Każda adaptacja polega na skracaniu, a „Szczygieł” jest tak dobry i kompletny, że trudno nam było się zdecydować, które wątki przenieść do filmu, a które nie. Oczywiście, chcieliśmy je sfilmować wszystkie – dodaje reżyser.

To piękny i pełen emocji dramat, który wciąga od pierwszych chwil – mówi Ansel Elgort wcielający się w postać Theo. – To historia skradzionego życia oraz traumatycznych konsekwencji jednego, tragicznego zdarzenia – dodaje aktor.

Theo Deckera i jego matki nie powinno być tego dnia w muzeum. Wezwano ją do szkoły, ponieważ jej syn wdał się w jakąś awanturę. Ale przyjechali za wcześnie i padał deszcz, zatem postanowili odwiedzić muzeum, gdzie akurat była wystawa dzieł holenderskich mistrzów, w tym Carela Fabritiusa, ulubionego malarza matki Theo. Kiedy kobieta oddaliła się na chwilę, by dłużej podziwiać prace uwielbianego artysty nastąpił wybuch. W zamieszaniu jakie potem nastąpiło Theo uległ prośbie umierającego starszego mężczyzny, który mówił chłopcu, by ten zabrał obraz Fabritiusa zatytułowany „Szczygieł”. Przerażony chłopiec włożył bezcenny obraz do tory i opuścił muzeum dając początek wydarzeniom, których konsekwencje odczuwał przez lata.

Na samym początku tej historii mamy małego chłopca, który nagle stracił matkę, Później zaś śledzimy jego dorastanie i wejście w dorosłość czemu towarzyszy jedna chęć – nawiązania bliskiej relacji z innym człowiekiem. Jednak za każdym razem, kiedy wydaje się, że już mu się to udało, czeka go rozczarowanie, a jedynym pewnikiem w jego życiu okazuje się obraz sprzed kilkuset lat konsekwentnie przypominający o tym, co zostało mu odebrane – wyjaśnia producent Brad Simpson.

Donna Tartt to jedna z najpopularniejszych, ale i najbardziej tajemniczych pisarek amerykańskich. Studiowała razem z Brete, Eastonem Ellisem, późniejszym autorem głośnego „American Psycho”, a jako pisarka zadebiutowała już w wieku 13 lat, kiedy jeden z magazynów wydawanych w Mississippi opublikował jej sonet. Na swoim koncie ma dopiero trzy powieści, z których każda została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników i krytyków. Pisze wolno (potrzebuje średnio 10 lat na napisanie jednej powieści) i przez długie lata konsekwentnie odmawiała zgody na ekranizacje swoich książek. „Szczygieł” jest pierwszą, przy której zmieniła zdanie.

O tym, że nagrodzona Pulitzerem książka Donny Tartt trafi na duży ekran wytwórnia Warner Bros. poinformowała w lipcu 2014 roku, niecałe pół roku po premierze powieści. Dwa lata później ogłoszono, że obraz wyreżyseruje John Crowley a w 2017 roku okazało się, że w projekt zaangażowane będzie także Amazon Studios, które pokryje jedną trzecią budżetu produkcji.

Prace na planie „Szczygła” rozpoczęły się w 23 stycznia 2018 roku w Nowym Jorku. W kwietniu ekipa przeniosła się do Albuquerque w Nowym Meksyku, gdzie zrealizowano pozostałe zdjęcia. Światowa premiera filmu odbyła się 8 września 2019 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.

DODATKI SPECJALNE W WYDANIU DVD:

Prawdziwy Szczygieł
Artykuł przygotowany przez M.K.
Kup teraz on-line:

Znajdź w sklepach stacjonarnych:

Więcej newsów
Westworld, sezon 3 na Blu-ray™ i DVD!

Fascynująca opowieść o świecie, w którym każdy człowiek może zrealizować nawet najbardziej wyrafinowane fantazje.

James Bond. Kolekcja 24 filmów na DVD!

Kultowe filmy o najsłynniejszym agencie Jej Królewskiej Mości!

Dolina Bogów na Blu-ray, DVD i VOD!

Wielki powrót wielkiego wizjonera polskiego kina – Lecha Majewskiego!

Asystentka na DVD!

Poznaj jej historię, zanim to ty powiesz #metoo. "Asystentka" to historia skandalu, który może wydarzyć się wszędzie.

Filmy 20th Century Studios w ofercie Galapagos

Galapagos Sp. z o.o, lider na polskim rynku rozrywki domowej, w ramach współpracy z The Walt Disney Company, zostaje wyłącznym...

Fantastyczne zwierzęta 1+2 oraz pakiet filmów Wizarding World na Blu-ray i DVD!

Kolekcja 10 filmów to wyjątkowy pakiet zawierający w jednym wydaniu 8 filmów z serii „Harry Potter” oraz 2 części serii Fantastyczne...

Gra o tron. Kompletna kolekcja. Sezony 1-8 na 4K UHD.

Przełomowy serial. Światowy fenomen.
Niezapomniany epicki świat wynoszący sztukę opowieści na zupełnie nowy poziom.
Przeżyj to jak nigdy dotąd...

Kolekcja Disney Księżniczka

Bo każda dziewczynka chce być księżniczką!
Ekskluzywny zestaw najpiękniejszych baśni Disneya z księżniczkami w rolach głównych, zawiera...

Disney Uwierz w Magię - unikatowa kolekcja już na DVD!

Disney Uwierz w Magię, to unikatowa kolekcja 10 bestsellerowych filmów fabularnych studia Disney w kolekcjonerskich opakowaniach DVD.

Scooby-Doo! na 4K Ultra HD, Blu-ray™ i DVD

Najpopularniejszy pies powraca w nowym pełnometrażowym filmie! Hit kinowy opowiadający o początkach przyjaźni Scooby’ego i Kudłatego....

Tylko sprawiedliwość na Blu-ray i DVD!

Film oparty na prawdziwej historii współczesnego bohatera!
Wspomnienia Bryana Stevensona znajdowały się przez ponad 180 tygodni na liście...

Spisek przeciwko Ameryce na DVD!

Miniserial HBO® autorstwa Davida Simona i Eda Burnsa na podstawie powieści Philipa Rotha.
W rolach głównych: Winona Ryder, Zoe Kazan i John Turturro.