strzałka do góry
Newsy/ Blinded By the Light: Siła muzyki i Western Stars na DVD


Bruce Springsteen to jedna z największych gwiazd muzyki i artysta, który na całym świecie sprzedał 135 milionów swoich płyt. To również człowiek, którego twórczość znacząco wpłynęła na życie wielu ludzi. A od niedawna, Bruce Springsteen jest również reżyserem. Już 26 lutego na DVD ukażą się dwa filmy, które pokocha każdy fan Bossa. „Blinded by the Light: Siła muzyki” opowiada autentyczną historię młodego chłopaka, którego życie zmienia się pod wpływem muzyki Springsteena. Drugi z tytułów, „Western Stars”, to reżyserski debiut samego Springsteena, który towarzyszy albumowi o tym samym tytule.

Pierwsze kroki jako muzyk Bruce Springsteen stawiał jeszcze jako nastolatek, a pierwszą płytę wydał w 1972 roku, na kilka dni przed swoimi 23 urodzinami. Dziś, blisko 50 lat później jest jedną z największych muzycznych gwiazd. Autorem 19 studyjnych albumów, laureatem 20 Nagród Grammy, dwóch Złotych Globów, Oscara i Nagrody Tony (nazywanej teatralnym Oscarem), którego płyty na całym świecie sprzedały się w ilości ponad 135 milionów egzemplarzy. Springsteen jest nie tylko kompozytorem, ale również utalentowanym tekściarzem, który w swoich utworach często opowiada o prostych ludziach i wyzwaniach jakie stawia przed nimi codzienne życie.

Filmy „Blinded by the Light: Siła muzyki” oraz „Western Stars” powstały w 2019 roku i łączy je osoba Bruce’a Springsteena. W pierwszym, wyreżyserowanym przez Gurinder Chadhę, autorkę znakomitego „Podkręć jak Beckham”, poznajemy historię młodego chłopaka z pakistańskiej rodziny i przemiany jaka dokonała się w jego życiu pod wpływem muzyki Bossa. Drugi, „Western Stars” będący debiutem reżyserskim samego Springsteena jest zapisem koncertu, w czasie którego muzyk i jego zespół wykonują wszystkie piosenki z jego najnowszej płyty. Film łączy materiały dokumentalne z występów, wspomnienia Springsteena i jego prywatne nagrania z zapierającymi dech w piersiach widokami amerykańskiego Zachodu.

 

BLINDED BY THE LIGHT: SIŁA MUZYKI


Rok 1987, Wielka Brytania, czasy rządów Margaret Thatcher. Javed (Viveik Kalra), nastoletni Brytyjczyk pakistańskiego pochodzenia, mieszka w angielskim Luton i pisze wiersze. Są one dla niego ucieczką od dominującego ojca w domu i rasistowskiej nietolerancji w szkole. Natchnieniem i nadzieją Javeda okazuje się niespodziewanie Bruce Springsteen, którego muzyka daje mu siłę do poszukiwania własnego głosu.

„Blinded By the Light: Siła muzyki” to komediodramat inspirowany życiem popularnego dziennikarza Sarfraza Manzoora i jego miłości do muzyki Bruce’a Springsteena, które opisał w swojej wspomnieniowej książce „Greetings from Bury Park: Race, Religion and Rock N’ Roll,”. Obraz wyreżyserowała Gurinder Chadha, dwukrotnie nominowana do nagrody BAFTA autorka popularnych filmów „Podkręć jak Beckham” oraz „Duma i uprzedzenie”. Główne role w filmie zagrali Viveik Kalra (serial „Beecham House”), Dean-Charles Chapman („1917”), Kit Reeve, David Hayman („Sid i Nancy”), Kulvinder Ghir („Podkręć jak Beckham”), Rob Brydon („Łowca i Królowa Lodu”) i Lorraine Ashbourne (serial „The Crown”). Wszystkie piosenki jakie wykorzystano w filmie są autorstwa Bruce’a Springsteena, który od samego początku był wielkim entuzjastą jego realizacji.

To film o wielkim marzeniu. I o obawach, że to marzenie może nigdy się nie spełnić z racji twojego pochodzenia albo tego, co mogą o nim myśleć twoi rodzice – mówi reżyser i scenarzystka Gurinder Chadha. – To także opowieść o tym, jak może potoczyć się życie, kiedy ktoś niespodziewanie rzuci ci koło ratunkowe. Odkryjesz drogę wiodącą do sukcesu. I się zakochasz. To wspaniała opowieść o dojrzewaniu, duchowa kontynuacja „Podkręć jak Beckham” – dodaje artystka.

Realizacja „Blinded by the Light” była dla Gurinder Chadhy niezapomnianym doświadczeniem, ponieważ sama jest wielką fanką twórczości Bruce’a Springsteena. – Słucham jego piosenek niemal przez całe moje życie. Jako nastolatka dorabiałam w soboty w dziale muzycznym domu towarowego Harrods. Tam też po raz pierwszy zobaczyłam i usłyszałam album „Born to Run”, w którym się zakochałam. Piosenki Bruce’a są jak małe filmy. Opowiadają wielkie historie, których bohaterami są zwykli ludzie – wyjaśnia Gurinder Chadha.

Film „Blinded by the Light” jest inspirowany biografią dziennikarza i pisarza Sarfraza Manoora, który jest również współautorem scenariusza. Jako nastolatek pod wpływem muzyki Springsteena doświadczył przemiany, która zmieniła jego życie, co później opisał w książce „Greetings from Bruy Park”. – To zabawne, ale kiedy pracowałem nad swoimi wspomnieniami pomyślałem, że mogłyby stać się podstawą fajnego filmu. Takiego, który mogłaby wyreżyserować Gurinder Cahda – śmieje się Sarfraz Manoor.

Kilka lat później oboje byli już pewni, że ten film należy zrobić. Żeby to się jednak udało, potrzebna była zgoda samego Bruce’a Springsteena. Tak się złożyło, że w tym samym czasie Boss odwiedził Anglię promując film „The Promise: The Making of Darkness on the Edge of Town”, dokumentalny zapis prac nad jedną z jego płyt. Sarfraz Manoor i Gurinder Chadha pojawili się na jego premierze, gdzie wypatrzył ich sam Springsteen!

Trudno było nie zwrócić uwagi na jedynego Pakistańczyka z afro w tym tłumie. I to takiego, który był w pierwszym rzędzie na ponad 150 koncertach Springsteena – mówi Sarfraz Manoor. – Bruce podszedł do nas i powiedział, że bardzo podobała mu się moja książka. Odpowiedzieliśmy, że chcemy ją zekranizować, a on od razu skierował nas do swojego menadżera. Potem było już z górki – dodaje współscenarzysta filmu.

Dzięki bliskiej współpracy z Brucem Springsteenem twórcy mogli nie tylko wykorzystać w filmie piosenki Bossa, ale również ich fragmenty wpleść do scenariusza. Światowa premiera filmu „Blinded by the Light: Siła muzyki” odbyła się 27 stycznia 2019 roku w czasie festiwalu Sundance. Obraz został entuzjastycznie przyjęty przez tamtejszą publiczność, która nagrodziła go pięciominutową owacją na stojąco.

DODATKI SPECJALNE W WYDANIU DVD:

  • Jak powstawał film

 

WESTERN STARS


14 czerwca 2019 roku do sprzedaży trafił najnowszy 19. album w karierze Bruce’a Springsteena zatytułowany „Western Stars”. Płyta została entuzjastycznie przyjęta przez fanów i krytyków na całym świecie i stała się dziesiątym w dorobku Bossa krążkiem, który trafił na listę najlepiej sprzedających się płyt roku. Kilka miesięcy później, 12 września 2019 roku, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto odbyła się premiera filmu „Western Stars”, produkcji towarzyszącej albumowi i pierwszego filmu wyreżyserowanego przez samego Springsteena.

„Western Stars” to wyjątkowe połączenie filmu koncertowego (na jego potrzeby Springsteen z zespołem wykonali każdą z trzynastu piosenek znajdujących się na płycie) i dokumentu ilustrowanego archiwalnymi materiałami z życia wokalisty. To również intymny portret starzejącego się aktora westernów klasy B, który jest bohaterem i narratorem piosenek zawartych na „Western Stars”.

Film łączy materiały dokumentalne z koncertów, wspomnienia Springsteena i jego prywatne nagrania z zapierającymi dech w piersiach widokami amerykańskiego Zachodu. To opowieść o miłości i stracie, odosobnieniu, rodzinie i wiecznym poszukiwaniu bezkresnej przestrzeni. – To przede wszystkim koncert, ale wpisany w większą całość. Zarówno płyta jak i film opowiadają o starzejącym się aktorze patrzącym na swoje życie i zastanawiającym się nad decyzjami, jakie podjął. Pomiędzy piosenkami Bruce opowiada o postaci, którą stworzył na potrzeby tego projektu i jak wiele ma on wspólnego z jego własnym życiem – mówił o filmie Cameron Bailey, dyrektor artystyczny festiwalu w Toronto.

Zrobiliśmy ten film przede wszystkim ze względów praktycznych – wyjaśnia Bruce Springsteen. – Nad płytą „Western Stars” pracowałem bardzo długo. Zacząłem jeszcze w 2012 roku. Po jakimś czasie ją porzuciłem, by wrócić po kilku latach. W końcu miałem gotowych aż 40 piosenek i z ponad połowy musiałem zrezygnować, żeby w ogóle móc wejść do studia. Zdecydowałem się na współpracę z orkiestrą, co z kolei oznaczało, że na żywo nie będę w stanie wykonać tych piosenek tak jak w studiu. I wtedy pomyślałem, że warto to zrobić raz i zarejestrować. I tak narodził się pomysł na „Western Stars”, który w miarę upływu czasu przerodził z typowego zapisu koncertu w coś więcej – dodaje Boss.

Film „Western Stars” trafił na ekrany amerykańskich kin 25 października 2019 roku. Tego samego dnia wytwórnia Columbia Records wydała płytę „Western Stars – Song from the Film” z piosenkami z filmu. – Film zrealizowany w stodole Bruce’a w New Jersey z jego przyjaciółmi oraz rodziną jest tak bliski i szczery, że oglądając go ma się poczucie, że zostaliśmy osobiście przez Springsteena zaproszeni do jego obejrzenia – pisał po premierze „Western Stars” Asher Luberto na łamach dziennika „L.A. Weekly”.


Artykuł przygotowany przez M.K.
Kup teraz on-line:

Znajdź w sklepach stacjonarnych:

Więcej newsów
Opowieści ze Śródziemia po raz pierwszy na 4K UHD!

Dwie ponadczasowe ekranizacje, których nie może zabraknąć na półkach miłośników twórczości J.R.R.Tolkiena - po raz pierwszy w najwyższej...

Opowieści z Narnii. Pełna kolekcja na DVD!

Po raz pierwszy w jednym pakiecie DVD
kolekcja trzech magicznych filmów,
ekranizacji ponadczasowych powieści C.D. Lewisa.

Tenet na 4K ultra HD, Blu-ray i DVD!

Najnowsza superprodukcja wizjonera kina - Christophera Nolana!
Trzymająca w napięciu opowieść o manipulacji czasem, w której stawką jest...

Westworld, sezon 3 na Blu-ray™ i DVD!

Fascynująca opowieść o świecie, w którym każdy człowiek może zrealizować nawet najbardziej wyrafinowane fantazje.

James Bond. Kolekcja 24 filmów na DVD!

Kultowe filmy o najsłynniejszym agencie Jej Królewskiej Mości!
Piękne kobiety, czarne charaktery i charyzmatyczni odtwórcy roli agenta 007 od...

Dolina Bogów na Blu-ray, DVD i VOD!

Wielki powrót wielkiego wizjonera polskiego kina – Lecha Majewskiego!

Asystentka na DVD!

Poznaj jej historię, zanim to ty powiesz #metoo. "Asystentka" to historia skandalu, który może wydarzyć się wszędzie.

Filmy 20th Century Studios w ofercie Galapagos

Galapagos Sp. z o.o, lider na polskim rynku rozrywki domowej, w ramach współpracy z The Walt Disney Company, zostaje wyłącznym...

Fantastyczne zwierzęta 1+2 oraz pakiet filmów Wizarding World na Blu-ray i DVD!

Kolekcja 10 filmów to wyjątkowy pakiet zawierający w jednym wydaniu 8 filmów z serii „Harry Potter” oraz 2 części serii Fantastyczne...

Gra o tron. Kompletna kolekcja. Sezony 1-8 na 4K UHD.

Przełomowy serial. Światowy fenomen.
Niezapomniany epicki świat wynoszący sztukę opowieści na zupełnie nowy poziom.
Przeżyj to jak nigdy dotąd...

Kolekcja Disney Księżniczka

Bo każda dziewczynka chce być księżniczką!
Ekskluzywny zestaw najpiękniejszych baśni Disneya z księżniczkami w rolach głównych, zawiera...

Disney Uwierz w Magię - unikatowa kolekcja już na DVD!

Disney Uwierz w Magię, to unikatowa kolekcja 10 bestsellerowych filmów fabularnych studia Disney w kolekcjonerskich opakowaniach DVD.