strzałka do góry
Newsy/ Cruella na DVD i Blu-ray™

Buntownicze początki legendarnej Cruelli de Mon już na DVD i Blu‑ray™!Nowa, długo wyczekiwana, produkcja wytwórni Disney opowiadająca o początkach jednej z najbardziej kultowych antybohaterek kina, zadebiutuje na DVD i Blu-ray™ już 13 października 2021 roku.

Postać Cruelli de Mon po raz pierwszy pojawiła się w latach pięćdziesiątych XX wieku na kartach książki Dodie Smith. Na dużym ekranie zadebiutowała natomiast w animowanym filmie Disneya w 1961 roku, a potem pojawiła się w aktorskim remake'u Disneya z 1996 roku i jego kontynuacji z 2000 roku. Dzisiaj, niemal 60 lat później, ekspresyjność, zamiłowanie do koncentrowania na sobie uwagi i wyszukanych stylizacji oraz cięty dowcip Cruelli wciąż ekscytują i fascynują widzów.

Cruella de Mon jest prawdopodobnie najbardziej kultową postacią ze złoczyńców Disneya, ponieważ jest tak cudownie zła. Ekstrawagancka, modna, manipulująca, przebiegła i wyraźnie szalona. Wszystkie cechy postaci, które widzowie kochają nienawidzić. To coś w rodzaju disneyowskiego Hannibala Lectera – mówi producent filmu, Andrew Gunn.

Dzięki wytężonej pracy wielu kreatywnych umysłów, powstała fabuła, z której można się dowiedzieć, jak pomysłowe dziecko, Estella, stało się bezwzględną mścicielką – Cruellą. Większość akcji rozgrywa się w Londynie w latach 70., na tle punkowej rewolucji. Śledzimy metamorfozę dziewczyny z brzydkiej dickensowskiej sieroty w buntowniczą, zaradną, śmiałą i pomysłową antybohaterkę, która dowiaduje się, kim naprawdę jest i jak być sobą. Bystra i kreatywna Estella (Emma Stone - Oscar® - Najlepsza aktorka pierwszoplanowa) chce zdobyć sławę dzięki swoim projektom ubrań. Zaprzyjaźnia się z parą młodych złodziei, którzy doceniają jej przestępcze skłonności. Razem budują sobie nowe życie na ulicach Londynu.

Chcieliśmy zbadać, dlaczego była taka, jaka była. Co sprawiło, że stała się Cruellą de Mon. Podchodziliśmy do tego, jak do historii powstania super-złoczyńcy w komiksie: kim była jako dziecko, co ją ukształtowało. Wszystko, co do tej pory widzowie wiedzieli o Cruelli, to to, że chciała zrobić płaszcz z dalmatyńczyków. Już na wczesnym etapie prac zdecydowaliśmy, że aby dać im coś nowego, musimy pokazać coś, co znają, od zupełnie innej strony – tłumaczy Andrew Gunn.

W tytułową rolę Cruelli, wcieliła się Emma Stone. Była ona pierwszym i jedynym rozważanym przez studio wyborem. Miało to miejsce już, gdy aktorka otrzymała  pierwszą  nominację  do  Oscara® za drugoplanową rolę w filmie „Birdman (Nieoczekiwane pożytki z niewiedzy)” i jeszcze przed premierą „La La Land”, w którym Stone zagrała główną rolę kobiecą, za którą zdobyła Oscara®. – Ciekawe jest prześledzenie, skąd się wzięła, skąd pochodzi Cruella – opowiada Emma Stone. – Dobrze się bawiliśmy podczas badania, jak człowiek staje się złoczyńcą. Jak na ludzi mogą wpływać różne wydarzenia w ich życiu – jak mogą upaść pod ciężarem różnych doświadczeń albo wznieść się ponad nie, wzmocnić, ale być może nie zawsze wyciągnąć z tego pełną morału lekcję. Te głębokie kwestie, to wszystko jest w tym filmie, ale przedstawione w zabawny, szalony, disneyowski sposób, a dodatkowo ze świetną muzyką punkową z lat siedemdziesiątych – cieszy się aktorka.

Producent filmu, Andrew Gunn, wypowiada się o kreacji Emmy Stone w samych superlatywach.– Emma Stone ma cudowną umiejętność grania nieprzyjemnych, samolubnych kobiet (tak jak to zrobiła w „Faworycie”). Potrafi w sekundę przeobrazić się od uosobienia zła do ściskającej za serce bohaterki, z którą widzowie sympatyzują i kibicują jej do końca filmu. Ma świetne wyczucie czasu i naprawdę pasuje do tworzonych przez siebie postaci, dzięki czemu każda z nich jest wyjątkowa i niezapomniana. Wiedzieliśmy, że jako Creulla stworzy coś fascynującego i ponadczasowego.

Równie ważną postacią, co Cruella, jest Baronessa, grana przez dwukrotną zdobywczynię Oscara® Emmę Thompson („Howards End”, „Rozważna i romantyczna”). Ich znajomość stanie się motorem serii wydarzeń, które popchną Estellę w mroczne zakamarki jej osobowości Elegancka, szorstka i złośliwa Baronessa jest pod każdym względem przeciwieństwem Estelli. Estella jest nowatorska, wizjonerska, podczas gdy Baronessa – choć odnosi duże sukcesy – nie zdaje sobie sprawy, że jest nieco staromodna. – Bez Baronessy nie byłoby Cruelli – mówi Andrew Gunn. – Wszystkie działania Baronessy odgrywają rolę w procesie powstawania Cruelli de Mon.

Baronessa jest niestety przyczyną powstania Cruelli – wyjaśnia Thompson. – To bardzo smutne, ale wspaniale jest zobaczyć, dlaczego ktoś staje się tym, kim się stał. Baronessa stoi za niezwykłym domem mody, więc kiedy Estella ją widzi, jest oszołomiona i onieśmielona. Szybko jednak zaczyna rozumieć, z kim ma do czynienia. Baronessa widzi, że Estella ma talent, który wykorzystuje do swoich celów – kontynuuje aktorka. – To bardzo różna postać od tych, które do tej pory grałam i które żyły w prawdziwym świecie, nosiły normalne ubrania. Ona jest jedną z tych osób, którymi nigdy nie byłam, a dla których pokazanie się na zewnątrz jest wszystkim. Nic innego się nie liczy. Baronessa nie jest kimś, kogo kiedyś znajdą martwego w starych butach lub spodniach od dresu. Ona zawsze jest wyszykowana, aby się pokazać. Tak więc ta rola jest fascynująca – opowiada.

Rolę Emmy Thomson komplementuje Andrew Gunn. – Emma Thompson dała Baronessie ponadczasową elegancję i poczucie klasy. Znalazła również wyważony, spokojny, lodowaty sposób bycia dla swojej postaci. Czuję, że stworzyła bohaterkę, która jest połączeniem Coco Chanel i Władimira Putina. Jak każdy wielki czarny charakter, Emma jest bohaterką własnej historii. We wszystkich swoich działaniach czuje się całkowicie usprawiedliwiona. Nigdy nie zaakceptowałaby punktu widzenia, że to ona jest w tej historii tym złym charakterem. Emma Thompson potrafi nam pomóc zrozumieć, dlaczego jej postać robi to, co robi – dodaje.

Cruellę wyreżyserował Craig Gillespie („Jestem najlepsza. Ja, Tonya”) na podstawie scenariusza Dany Fox i Tony’ego McNamary, a nad historią pracowali Aline Brosh McKenna, Kelly Marcel i Steve Zissis. Film wyprodukowali Andrew Gunn („Zakręcony piątek”), Marc Platt („Mary Poppins powraca”) oraz Kristin Burr („Krzysiu, gdzie jesteś?”). Producentami wykonawczymi filmu są Emma Stone, Michelle Wright, Jared LeBoff i Glenn Close.

Kluczowe w tworzeniu tej niesamowitej atmosfery i estetycznego show „Cruelli” były stroje. Do tego monumentalnego przedsięwzięcia filmowcy wybrali projektantkę kostiumów Jenny Beavan („Mad Max: Na drodze gniewu”, „Pokój z widokiem”), dwukrotną zdobywczynię Oscara®, która wcześniej współpracowała z Emmą Thompson zarówno przy filmie „Powrót do Howards End”, jak i przy „Okruchach dnia”.
Czytałam scenariusz i wiedziałam, że to naprawdę zabawny, a przy tym zadziorny film – mówi Beavan. Kostiumografka przyznaje też, że skala przedsięwzięcia od razu zadziałała na jej wyobraźnię. – Spotkałam  Craiga i powiedziałam mu, że się zastanawiam, bo to ogromne wyzwanie. A potem pomyślałam, że warto spróbować. Lubię takie wyzwania – dodaje. Ilość stylizacji dla Emmy Stone jest olbrzymia. W  sumie aktorka dokonała 47 zmian kostiumów, a Emma Thompson miała łącznie 33 stroje.
Choć w filmie obecne są dalmatyńczyki oraz inne psy, Cruella w wersji aktorskiej nie ma takich samych motywacji, jak jej animowany odpowiednik i nie krzywdzi zwierząt. 

W psiej obsadzie „Cruelli” znajduje się niewielka liczba zwierzęcych aktorów, a kilka scen z psami zostało zrealizowanych przy użyciu komputerowych efektów specjalnych. Większość zwierząt, które występują w filmie, została ocalona przed smutnym losem (przede wszystkim Buddy, którego znaleziono na ulicy); pozostałe psy pochodziły z kochających domów swoich trenerów. Zespół produkcyjny ściśle współpracował z renomowanymi treserami zwierząt, aby mieć pewność, że każdy pies był zadbany i dobrze wyszkolony. 

Światowa premiera „Cruelli” w kinach była pierwotnie planowana na grudzień 2020 roku, ale ze względu na pandemię COVID-19 ostatecznie odbyła się 26 maja 2021 roku. W Polsce film obejrzało ponad 430 tysięcy widzów. 13 października ukaże się na DVD i Blu-ray™.

MATERIAŁY DODATKOWE W WYDANIU Blu-ray:

  • Dwie Emmy
  • Narożnik pomocnika
  • Kolekcja Cuture Cruelli
  • Świat Cruelli
  • Nowe psy… stare sztuczki
  • Cruella 101
  • Wpadki
  • Sceny niewykorzystane

 

 

Artykuł przygotowany przez B.L.
Kup teraz on-line:Znajdź w sklepach stacjonarnych:

Więcej newsów
DIUNA: CZĘŚĆ DRUGA

Spektakularna kontynuacja wielkiego hitu już od 25 maja na 4K UHD™, BLU-RAY™ I DVD oraz w limitowanych wydaniach 4K UHD Steelbook...

Wonka już na Blu-ray™ i DVD!

Cudowna opowieść o tym, jak młody marzyciel Willy Wonka (w tej roli Timothée Chalamet) stał się największym na świecie wynalazcą, magikiem...

Aquaman i Zaginione Królestwo na 4K UHD™, Blu-ray™ i DVD!

Zupełnie nowy rozdział w historii jednego z kluczowych członków Ligi Sprawiedliwości. Jason Momoa powraca jako Aquaman w pełnym akcji...

Marvels na Blu-ray™ i DVD!

Kapitan Marvel oraz jej dwie nowe towarzyszki, z pomocą Nicka Fury'ego i niezwykłego kota Goose'a, stają do walki z nową liderką...

Psi Patrol: Wielki Film na DVD!

Uwielbiane psiaki powracają w kolejnej niesamowitej przygodzie! Tym razem nieoczekiwanie zyskują supermoce! Psi Patrol: Wielki film już 17 stycznia...

Indiana Jones i artefakt przeznaczenia na Blu-ray™ i DVD

Harrison Ford powraca w roli legendarnego bohatera w finałowej odsłonie kultowej serii.

Oppenheimer na 4K UHD™, Blu-ray™ i DVD!

Uznany reżyser/scenarzysta Christopher Nolan przedstawia arcydzieło, które trzeba zobaczyć. OPPENHEIMER to opowieść o człowieku i chwili,...

Barbie już na Blu-ray™ i DVD!

Barbie, wielki hit światowego box office i globalny fenomen nominowanej do Oscara® Grety Gerwig 4 na Blu-ray™ i DVD.

Transformers: Przebudzenie Bestii już na 4K UHD™, Blu-ray™ i DVD!

Transformers: Przebudzenie Bestii to kolejna odsłona filmowej serii o walkach wielkich robotów, powstałej w oparciu o zabawki firmy Hasbro....

Między nami żywiołami już na DVD!

Zachwycający energią i kreatywnością hit od Disney i Pixar. Iskra i Wodek zapraszają na niezwykłą przygodę w Mieście Żywiołów.

Mission: Impossible 7 - Dead Reckoning - Part One na 4K UHD™, BLU-RAY™ I DVD!

W najnowszym filmie Ethan Hunt i jego zespół IMF rozpoczynają swoją najniebezpieczniejszą misję, poszukując nowej, przerażającej broni, która...

Mała Syrenka. Film już na Blu-ray™ i DVD!

Kultowa historia uwielbianej Arielki i jedna z najpiękniejszych klasycznych animacji Disneya w nowej, aktorskiej odsłonie. Ta fabularna adaptacja...