strzałka do góry
Newsy/ Free Guy na Blu-ray™ i DVD!

Przepełniona akcją, wybuchowa komedia z Ryanem Reynoldsem na Blu-ray™ i DVD!Przepełniona akcją, wybuchowa komedia z Ryanem Reynoldsem w roli urzędnika bankowego, który odkrywa, że jest drugoplanową postacią w grze komputerowej. Postanawia więc zostać bohaterem historii… którą sam tworzy! Reżyserem tego przezabawnego filmu jest Shawn Levy, a w pozostałych rolach występują: Jodie Comer, Lil Rel Howery i Taika Waititi. Film zadebiutuje na Blu-ray i DVD już 26 stycznia.

Facet/Guy (Ryan Reynolds) wiedzie proste życie: jest przeciętnym urzędnikiem bankowym, ma pozytywnie nastawienie do świata i wszystkich wokół zaraża optymizmem. Podobnie jak jego przyjaciel Buddy (Lil Rel Howery), czerpie z życia radość, jest zawsze uprzejmy i chętny na filiżankę dobrej kawy. Wszystko się jednak zmienia, gdy Facet/Guy odkrywa, że jest bohaterem niezależnym w otwartej grze wideo „Free City”. Dystrybuowane przez studio Soonami, którym zarządza chciwy potentat Antwan (Taika Waititi), „Free City” jest szalenie popularną grą, w której królują chaos i zniszczenie. W wirtualnym otwartym świecie gracze prowadzą niczym nieskrępowaną egzystencję, a na kolejne poziomy przechodzą dzięki popełnianiu brutalnych aktów przemocy oraz wandalizmu. Tymczasem Facet/Guy spotyka superseksowną Molotovgirl (Jodie Comer) i jest nią oczarowany. Dziewczyna pomaga mu poruszać się po świecie gry i pogodzić się z faktem, że jedyne życie, jakie znał, nie jest prawdziwe. Molotovgirl, która w rzeczywistym świecie nazywa się Millie, uważa, że Antwan i studio Soonami używają kodów z gry, którą napisała ona i jej przyjaciel – programista Keys (Joe Keery).

Coraz bardziej świadomy swego losu Facet/Guy decyduje się̨ na wyjście z cienia. Chce przestać stanowić jedynie tło wydarzeń w tym cynicznym świecie bez zasad. Zaczyna aktywnie odgrywać rolę dobrej postaci, dzięki czemu staje się idolem zarówno dla wielu graczy, jak i postaci ze świata gry. Przede wszystkim jednak zaczyna żyć według własnego scenariusza! Dla Antwana rosnąca popularność Faceta/Guya stanowi zagrożenie dla jego planów wobec „Free City”. Decyduje więc o trwałym usunięciu tej postaci z gry. Teraz już tylko od Faceta/Guya zależy, czy uratuje siebie i swój świat.

„Z jednej strony film jest trochę o kryzysie egzystencjalnym, ale jego tło i kontekst wpisują̨ się też w nurt maksymalnego wzmacniania i wyzwalania jednostki w świecie, w którym nie ma zasad i granic” – wyjaśnia reżyser filmu Shawn Levy (Stranger Things, Noc w muzeum).

W scenariuszu Matta Liebermana (Rodzina Addamsów) i Zaka Penna można znaleźć w równym stopniu akcję, humor i emocje. Przy okazji jest on bardzo na czasie, czego nikt nie mógł przewidzieć. „Od samego początku „Free Guy” był refleksją na temat wolnej woli” – wspomina Lieberman. „Czy musimy zaakceptować swój los, czy możemy wyrwać się z przygotowanego dla nas programu i zmienić otaczający nas świat? Kiedy wpadłem na ten pomysł sześć lat temu, nie miałem pojęcia, jak proroczy okaże się ten film” – opowiada. „Free Guy” to w dużej mierze podróż człowieka, który od zawsze funkcjonował jedynie w zaprojektowanym, nieprawdziwym świecie i który jest przy tym niewinny oraz czysty duchem” – tłumaczy Levy. „Dzięki temu otrzymujemy humor, który wszyscy kochamy w takich postaciach. Ale mamy też bohatera, z którym łatwo się utożsamiamy, którego walce kibicujemy i którego wyzwania oraz dylematy odczuwamy wręcz instynktownie, a triumfy świętujemy z pasją”.

Mimo że Facet/Guy istnieje jedynie w alternatywnej rzeczywistości gry wideo, Levy twierdzi, że prawdy zawarte w Free Guyu są uniwersalne. „Chodzi o zmianę̨ sposobu myślenia, za którą, jak sadzę̨, wszyscy tęsknimy, a mianowicie: Poczekaj, możliwe, że życie może być́ czymś́ więcej niż to, co poznałeś́ do tej pory. Może życie nie musi być czymś, co mi się przytrafia. Może to coś, co mogę stworzyć́, zdefiniować́. Być może mogę napisać swoją historię na nowo. Myślę, że to podstawowe i uniwersalne pragnienie człowieka”.
Historia miłosna, która stanowi serce filmu Free Guy, rozgrywa się między Facetem/Guyem i Molotovgirl – dwiema postaciami, które na początku wydają się bardzo różne. Guy jest niewinny i naiwny, a Molotovgirl to twarda cyniczka. Guy przeszedł jednak przez życie w przeświadczeniu, że żyje w tle, że jego losy i wybory nie mają znaczenia. I właśnie to łączy go z Millie.

„To związek dwojga outsiderów, którzy czuli się zepchnięci na margines. Spotykają się, rozumieją, jak to jest, i w rezultacie razem stają się bohaterami” – wyjaśnia Levy. „I właśnie to zjednoczenie, połączenie się postaci, które przechodzą̨ z tła na pierwszy plan, z marginesu do bohaterstwa, które robią to razem, jest niesamowicie romantyczne”.

W pozostałe role w filmie wcielili się Joe Keery jako Keys – utalentowany geniusz komputerowy oraz przyjaciel Millie, Lil Rel Howery jako Buddy – przyjaciel Guya/Faceta, Utkarsh Ambudkar w roli Mousera – burkliwego programisty w Soonami oraz Taika Waititi. Ten ostatni, nagrodzony Oscarem scenarzysta („Jojo Rabbit”) i reżyser („Thor: Ragnarok”) gra Antwana – chciwego potentata, który stoi za „Free City”, czyli wyjątkowo dochodowym projektem studia Soonami.

– „Antwan to złoczyńca, który ukradł i wykorzystał kod gry napisanej przez Millie i Keysa. Dzięki temu wzbogacił się i zyskał wielką sławę, nie dzieląc się ani jednym, ani drugim z prawdziwymi twórcami” – mówi Shawn Levy. – „Jest po prostu złym kolesiem, ale w całkiem cudowny sposób. A to dlatego, że gra go Taika, który jest nie tylko niesamowitym reżyserem, lecz także jednym z najbardziej utalentowanych komików, z jakimi kiedykolwiek pracowałem. Potrafi wziąć już zabawny scenariusz i wynieść go na wyższy, szalenie wysublimowany poziom. Jego umysł jest niebywale szybki. Antwan w jego wykonaniu to ktoś, kogo lubisz, a jednocześnie nienawidzisz. A fakt, że Taika potrafi tak balansować na ostrzu brzytwy i czynić tę postać zarówno odrażającą, jak i przezabawną, to świadectwo ogromnego talentu tego faceta” – kontynuuje reżyser filmu.

W epizodach „Free Guya” pojawiają się również jedne z najbardziej wpływowych postaci ze świata gier wideo. W filmie występują m.in.: Imane „Pokimane” Anys, Lannan „LazarBeam” Eacott, Seán William „Jacksepticeye” McLoughlin, Tyler „Ninja” Blevins i Daniel „DanTDM” Middleton.

„Film „Free Guy” zadebiutował w polskich kinach 13 sierpnia 2021 roku. Obejrzało go ponad 329 tysięcy widzów. 26 stycznia ukaże się na Blu-ray i DVD.

DODATKI SPECJALNE W WYDANIU BLU-RAY™:

  • Sceny niewykorzystane i rozszerzone
  • Gagi z planu
  • Koleś vs Facet
  • Tworząc Molotovgirl
  • Taika i jego świat
  • Witaj we Free City
  • Zwiastuny

 

Artykuł przygotowany przez B.L.
Kup teraz on-line:Znajdź w sklepach stacjonarnych:

Więcej newsów
King’s Man: Pierwsza misja na Blu-ray™ i DVD

Ekscytująca historia początków pierwszej na świecie niezależnej agencji wywiadowczej.

West Side Story na Blu-ray™ i DVD

Reżyser Steven Spielberg oraz scenarzysta Tony Kushner, zabierają widzów do Nowego Jorku roku 1957. "West Side Story" to nominowana do Oscara® w aż...

Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a na 4K ULTRA HD, Blu-ray™ i DVD

Pełna tajemnic, magii i przygód filmowa podróż do świata czarów - Fantastyczne Zwierzęta powracają w wielkim stylu!

Wyjdź za mnie na Blu-ray™ i DVD

Jennifer Lopez w najbardziej współczesnej komedii romantycznej.

Belfast na Blu-ray™ i DVD

Opowieść o burzliwym okresie w historii tytułowego Belfastu i konsekwencjach, które dla życia dorastającego chłopca i jego rodziny...

Zaułek koszmarów już na DVD!

Wciągający thriller psychologiczny Guillermo del Toro z Bradleyem Cooperem i Cate Blanchett. 4 nominacje do Oscara®.

Candyman na Blu-ray™ i DVD

Nowe spojrzenie na mrożącą krew w żyłach miejską legendę o Candymanie.

Sing 2 na Blu-ray™ i DVD

Ulubieni bohaterowie filmu "Sing" powracają w roztańczonej i rozśpiewanej produkcji studia Illumination!

Batman na 4K ULTRA HD, Blu-ray™ i DVD

W skorumpowanym Gotham City wraz z morderstwem burmistrza pojawia się całkowicie nowa groźba.
Powrót kultowej postaci w najbardziej...

GWIEZDNE WOJNY na BLU-RAY™ I DVD

Trylogia sequeli obejmująca epizody 7-9 kultowej sagi wszech czasów oraz osadzone w bogatym uniwersum świata Star Wars "Łotr 1" i "Han...

Ostatniej nocy w Soho na Blu-ray™ i DVD

W thrillerze psychologicznym młoda projektantka mody, w tajemniczy sposób przenosi się do Londynu lat 60., gdzie spotyka uzdolnioną piosenkarkę,...

Rodzina Addamsów 2 na Blu-ray™ i DVD

Morticia i Gomez są zrozpaczeni tym, że ich dzieci tak szybko dorastają. Aby odzyskać dawną więź, rodzice postanawiają wyruszyć na wspólne...