Nierealne, Sezon 1, CZĘŚĆ 1 (2DVD)
Tytuł oryginalny: The Nevers S1, Part 1 (2DVD)
Obsada: Laura Donnelly, Ann Skelly, Olivia Williams, James Norton, Tom Riley
Zobacz więcej

[ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ] Następna

Najgłośniejszy serial roku!

Produkcja HBO® uhonorowana 10 nagrodami Emmy®.

W rolach głównych: Jared Harris, Stellan Skarsgard i Emily Watson.Czarnobyl” to znakomity miniserial HBO® opowiadający przerażającą i szokującą historię katastrofy w czarnobylskiej elektrowni atomowej na terenie ówczesnego Związku Radzieckiego w 1986 roku. Obsypany 10 nagrodami Emmy® „Czarnobyl”, w którym w głównych rolach wystąpili Jared Harris, Stellan Skarsgård i Emily Watson dostępny będzie na DVD w przedsprzedaży w salonach empik i na empik.com już od 13 listopada. W sieciach sprzedaży na całym rynku od 27 listopada.

26 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, doszło do ogromnej eksplozji. Uwolniona podczas wybuchu chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i rozprzestrzeniła się m.in. w Polsce, Skandynawii, Europie Środkowej i Zachodniej.

Miniserial śledzi losy kilku postaci: Walerija Legasowa (Jared Harris), wiodącego radzieckiego fizyka jądrowego, który był członkiem komisji badającej przyczyny awarii i jako pierwszy zrozumiał skalę katastrofy, zastępcy przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Borysa Szczerbinę (Stellan Skarsgård), który z kremlowskiego nadania przewodniczył pracom rządowej komisji ds. Czarnobyla w pierwszych godzinach po awarii oraz Ulany Khomyuk (Emily Watson), radzieckiej fizyczki jądrowej, która chce poznać prawdziwe przyczyny wybuchu reaktora.

W rolach głównych w serialu występują: nominowany do nagrody Emmy® Jared Harris („Sherlock Holmes: Gra cieni”), zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie Stellan Skarsgard („Dziewczyna z tauażem”) oraz dwukrotnie nominowana do Oscara® Emily Watson („Przełamując fale”). Obok nich na ekranie pojawiają się również Paul Ritter („Harry Potter i Książę Półkrwi”), nominowana do nagrody BAFTA Jessie Buckley („Tabu”), Adrian Rawlins („Harry Potter i więzień Azkabanu”) oraz Con O’Neill („System sprawiedliwości”). Twórcą scenariusza jest Craig Mazin („Kac Vegas w Bangkoku”), a za reżyserię odpowiedzialny jest Johan Renck (serial „Breaking Bad”). W scenariuszu serialu częściowo wykorzystano wydarzenia opisane przez laureatkę Nagrody Nobla Swietłanę Aleksijewicz w książce „Czarnobylska modlitwa”.

Jednym z celów jakie przed sobą postawiłem zabierając się za scenariusz „Czarnobyla”, było opowiedzenie tej historii z radzieckiego punktu widzenia. Oczywiście, ten sposób powoduje, że widzowie silnie sympatyzują z bohaterami, ale o to mi właśnie chodziło – wyjaśnia scenarzysta Craig Mazin.

Prace nad serialem Craig Mazin rozpoczął jeszcze w 2014 roku. Zanim jednak napisał pierwszą linijkę tekstu poświęcił wiele miesięcy na dokładne zgłębienie tematu. Przeczytał poświęcone katastrofie czarnobylskiej książki, ale również radzieckie raporty i inne dokumenty rządowe. Przeprowadził również wywiady z naukowcami zajmującymi się energią nuklearną, żeby lepiej poznać zasadę działania elektrowni oraz z mieszkańcami byłego Związku Radzieckiego, by zrozumieć jak wyglądało życie w ZSRR w 1986 roku. – Komunizm nie spadł z nieba i nie wylądował niespodziewanie w Rosji. Został wynaleziony przez ludzi. To samo stało się w nazistowskich Niemczech. Wszyscy na pewno poczuliby się lepiej, gdyby się okazało, że faszyzm narodził się, ponieważ woda w Berlinie była zatruta, albo powietrze w Moskwie. Ale nic takiego się nie stało. To nasza zasługa, ludzi – wyjaśnia scenarzysta serialu.

„Czarnobyl” to opowieść o najgłośniejszej katastrofie nuklearnej w historii. To również opowieść o opresyjnym systemie, polityce i grupce odważnych ludzi gotowych na wszystko, by ratować to, conajważniejsze. – Katastrofa czarnobylska to opowieść o wielkiej odwadze i olbrzymim poświęceniu,którego ceną niejednokrotnie było życie. Czytając wywiady z mieszkańcami Prypeci często miałem łzy w oczach. To jednak również opowieść o arogancji, kłamstwie i ucisku – wyjaśniaCraig Mazin. – Pracując nad scenariuszem, nie chciałem, żeby widz odniósł wrażenie, że „czarnym charakterem” jest jakiś nieokreślony bolszewicki system. Zależało mi na tym, żeby pokazać, że prawdziwym złem był sowiecki sposób myślenia, który może istnieje również poza Związkiem Radzieckim, polegający na nieustającej kontroli, zastraszaniu i niszczeniu drugiego człowieka. Po prostu szaleństwo – dodaje scenarzysta.

Decyzję o produkcji serialu „Czarnobyl”, realizowanego we współpracy z brytyjską telewizją Sky, ogłoszono latem 2017 roku. Krótko po tym zapowiedziano, że jedną z głównych ról w serialu zagra Jared Harris. W marcu 2018 roku do obsady dołączyli Stellan Skarsgård i Emily Watson.

Prace na planie rozpoczęły się w kwietniu 2018 roku na Litwie, gdzie zrealizowano zdecydowaną większość zdjęć. Fragmenty serialu rozgrywające się w Prypeci sfilmowano w Fabianiszkach, dzielnicy Wilna. Prace na planie trwały w sumie 16 tygodni.

Pierwszy odcinek serialu zadebiutował w HBO 6 maja. Serial został entuzjastycznie przyjęty przez widzów, a jego oglądalność z odcinka na odcinek rosła. Produkcję docenili również krytycy, czego najlepszym dowodem jest fakt, że „Czarnobyl” zdobył 19 nominacji do nagród Emmy® i aż 10 z nich zamieniło się w statuetki, w tym w tak prestiżowych kategoriach jak najlepszy serial limitowany, najlepsza reżyseria w serialu limitowanym i najlepszy scenariusz.

 

MATERIAŁY DODATKOWE W WYDANIU DVD:

  • Za kulisami: reżyser Johan Renck opowiada o powstaniu, tego nakręconego z rozmachem, miniserialu

  • Poznaj głównych bohaterów: Jared Harris, Stellan Skarsgård i Emily Watson mówią o kreowanych przez siebie postaciach

  • Czym jest Czarnobyl? - Obsada i ekipa, w tym scenarzysta i producent wykonawczy Craig Mazin, mówią o prawdziwej katastrofie w Czarnobylu

  • Moment kluczowy – proces: Analiza sceny finałowej

  • Od scenariusza po ekranizację: reżyser Johan Renck opisuje kręcenie jednej z najbardziej koszmarnych scen Czarnobylu

Artykuł przygotowany przez M.K.


WróćDo góry