Nierealne, Sezon 1, CZĘŚĆ 1 (2DVD)
Tytuł oryginalny: The Nevers S1, Part 1 (2DVD)
Obsada: Laura Donnelly, Ann Skelly, Olivia Williams, James Norton, Tom Riley
Zobacz więcej

[ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ] Następna

Serial zrealizowany na podstawie pomysłu
i zapisków Bruce'a Lee!

Produkcja nominowana do nagrody Emmy®.Bruce Lee zmarł ponad 40 lat temu, lecz jego legenda wciąż żyje. Zrealizowany na podstawie jego pomysłu i zapisków serial „Wojownik” jest tego kolejnym dowodem. Pierwszy sezon nominowanej do nagrody Emmy® produkcji o przybyłym z Chin do San Francisco wojowniku, który zaczyna pracować dla wpływowej przestępczej rodziny jest już dostępny na DVD.

Druga połowa XIX wieku. Ah Sahm (Andrew Koji) jest cudownym dzieckiem sztuk walki, który przybywa z Chin do San Francisco, by odszukać swoją zaginioną siostrę XiaoJing. Jeszcze zanim oficjalnie przekroczył granicę Stanów Zjednoczonych wdał się w bójkę w obronie jednego z migrantów,  a jego umiejętności zwróciły na niego uwagę szefów przestępczego półświatka chińskiej dzielnicy. Niebawem Ah Sahm zaczyna pracować dla najpotężniejszych ludzi w Chinatown.

Tymczasem oficer Richard Lee (Tom Weston-Jones) dołącza do specjalnego oddziału policji, którego zadaniem jest pilnowanie porządku w chińskiej dzielnicy, a przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom wpływowego biznesmena LymonaMerrweathera (Andre Jacobs). Wkrótce losy tych dwóch splotą się, kiedy w Chinatown wybuchnie krwawa wojna gangów.

Serial „Wojownik” powstał na podstawie pomysłu i notatek zmarłego w 1973 roku Bruce’a Lee, mistrza wschodnich sztuk walki, trenera, reżysera i aktora znanego z takich filmów jak „Wejście smoka”, „Wielki szef”, „Droga smoka” czy „Wściekłe pięści”. Głównym scenarzystą produkcji jest Jonathan Tropper (serial „Banshee”), a poszczególne odcinki wyreżyserowali zdobywca nagrody Emmy LoniPeristere (serial „American Horror Story”), Lin Oeding (serial „Cobra Kai”), David Petrarca (serial „Gra o tron”), Assaf Bernstein (serial „Fauda”) oraz Kevin Tancharoen (serial „Agenci T.A.R.C.Z.Y.”).

Od dzieciństwa jestem wielkim fanem Bruce’a Lee. To dzięki niemu praktycznie całe swoje życie ćwiczyłem i ćwiczę sztuki walki. Kiedy zaproponowano mi przygotowanie serialu na podstawie jego pomysłu i jego zapisków, nie zastanawiałem się nawet przez chwilę. To była jedna z tych okazji, które dostaje się raz w życiu. Wyjątkowa możliwość „współpracy” z moim mistrzem – tłumaczy Jonathan Tropper, główny scenarzysta „Wojownika”.

Historia „Wojownika” to jedna z opowieści, które są w mojej rodzinie od zawsze – wspomina Shannon Lee, córka Bruce’a Lee i producentka serialu. – Wielokrotnie słyszałam jak opowiadano, że mój tata wymyślił serial, ale ponieważ był Chińczykiem, nikt w Stanach nie zdecydował się go zrealizować. Później, na podstawie jego pomysłu, powstał inny serial, z białymi aktorami, ale mojego ojca nigdy nie uznano za jego autora – dodaje Lee.

Historia, o której wspomina Shannon Lee to jedno z najbardziej przykrych doświadczeń Bruce’a Lee w Hollywood. Na początku lat 70. Ubiegłego wieku Bruce Lee nie był jeszcze gwiazdą, ale był już rozpoznawalnym w USA aktorem mającym na swoim koncie rolę w popularnym serialu „Zielony Szerszeń” oraz występy u boku takich gwiazd jak James Coburn czy Dean Martin. W 1971 roku przedstawił szefom studia Warner Bros. pomysł na serial zatytułowany „Wojownik”. Produkcja nie została jednak skierowana do realizacji. Oficjalnie dlatego, że serial – choć opowiadał o mistrzu wschodnich sztuk walki – stylistycznie nawiązywał do westernu, a szefowie wytwórni uważali, że ten gatunek nie jest już popularny. Nieoficjalnie, dlatego, że Lee był obcokrajowcem i władze studia obawiały się, że serial z azjatyckim aktorem w roli głównej mówiącym dodatkowo z wyraźnym akcentem, nie zdobędzie dużej widowni.

To jednak nie koniec tej historii. Jakiś czas po tym spotkaniu studio Warner Bros. rozpoczęło realizację serialu „Kung Fu” fabularnie do złudzenia przypominającego pomysł jaki Bruce Lee miał na „Wojownika”, ale z Davidem Carradinem w roli głównej. Zdaniem Lindy Lee Cadwell, wdowy po Brusie Lee, wytwórnia okradła jej męża, choć jej przedstawiciele przekonywali, że cała sytuacja jest zwykłym zbiegiem okoliczności, gdyż w studiu już od jakiegoś czasu pracowano nad podobnym projektem autorstwa Eda Spielmana i Howarda Friedlandera. Kto w tym sporze miał racę? Tego się już raczej nigdy nie dowiemy.

Na swoją realizację „Wojownik” musiał poczekać kilkadziesiąt lat. Kiedy na początku wieku opiekę nad spuścizną ojca przejęła córka Bruce’a Lee – Shannon, w jej ręce trafiły przechowywane wcześniej przez matkę zapiski i notatki mistrza. Wśród nich znalazł się treatment „Wojownika” oraz notatki Bruce’a Lee związane z tym pomysłem. Zdaniem Shannon projekt pomimo upływu lat, wciąż pozostawał intrygujący i postanowiła zainteresować nią producentów. Kilkanaście lat później, 5 kwietnia 2019 roku na antenie telewizji Cinemax zadebiutował pierwszy odcinek serialu.

Ten pomysł zwyczajnie mnie powalił – wspomina Justin Lin, producent wykonawczy serialu. – Ośmiostronicowy treatment przeczytałem z wypiekami na twarzy nie mogąc uwierzyć jak bardzo jest świeży i nowoczesny. Tym pomysłem Bruce Lee wyprzedził telewizję o kilka dekad – dodaje Lin.

Pracując nad „Wojownikiem” staraliśmy się być jak najbliżej wizji serialu stworzonej przez Bruce’a Lee – mówi scenarzysta Jonathan Tropper. – Choć realizm nie był dla nas najważniejszy. „Wojownik” utrzymany jest bardziej w konwencji komiksu akcji, aczkolwiek dość wiernie pokazujemy w nim doświadczenia jakie były udziałem chińskich migrantów w Stanach w połowie XIX wieku – dodaje Tropper.

Największy nacisk podczas pracy nad „Wojownikiem” twórcy położyli na choreografię scen walk. – Kiedy przy serialu pojawia się nazwisko Bruce’a Lee wszyscy automatycznie oczekują spektakularnych scen walk. Ich stworzenie i pokazanie było dla nas kwestią kluczową. Tym bardziej, że wschodnie sztuki walki nie są tutaj dodatkiem, ale integralną częścią historii – tłumaczy Jonathan Tropper.

– Mój ojciec w rzeczywistości nie lubił filmów „kungfu” – wyjaśnia Shannon Lee. – Filmów, w których wojownicy toczą ze sobą długie, efektowne pojedynki. On był mistrzem i wiedział, że to tak nie wygląda. Na planie mawiał, że nie może wykonać jakiegoś ciosu, bo po jegootrzymaniu jego przeciwnik powinien paść i nie wstać, a nie dalej walczyć. W „Wojowniku” staraliśmy się to pokazać. Zaprezentować widzom walki, które są efektowne, ale przede wszystkim efektywne – dodaje córka mistrza.

Serial „Wojownik” zadebiutował na amerykańskim kanale Cinemax 5 kwietnia 2019 roku. I jeszcze w tym samym miesiącu szefowie kanału ogłosili, że produkcja doczeka się drugiego sezonu. „Wojownik” został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez widzów jak i krytyków. Opiniotwórczy magazyn „Rolling Stone” nazwał go „jednym z najlepszych nowych seriali roku 2019”.

 

DODATKI SPECJALNE W WYDANIU DVD:

  • Przewodnik po epizodach

 

 
Artykuł przygotowany przez M.K.


WróćDo góry